Поточний спецпроект
МОЗОК ЧАС

МОЗОК ЧАС

МОЗОК ЧАС

УВАГА – ІНСУЛЬТ

Це може торкнутись кожного!

Кожен з нас дуже часто відноситься несерйозно до свого здоров'я. Інколи наш організм нам це пробачує, а інколи наша безпечність може зіграти з нами злий жарт, і ми можемо поплатитсь за це якщо не життям, то значним зниженням якості життя та інвалідністю.

На сьогодні інсульт являється другою причиною у світі по смертності (після серцево-судинних захворювань) і першою причиною у світі по інвалідизації. Саме тому багато організацій у найближчий час складають спільний план дій по боротьбі з інсультом. Україна також за останні роки кардинально змінила вектор развиту медичної допомоги хворим з інсультом. Зараз можливо отримати висококваліфіковану медичну допомогу пацієнту з інсультом практично в любому великому місті України. Держава (Національна служба здоров'я України) оплачує лікування цього захворювання згідно протоколів, базованим на доказовій медицині. Для більш реального уявлення розміру допомоги уявіть, що одному пацієнту, який вчасно звернувся в лікувальний заклад для лічкування необхідно було купити два флакона спеціального препарату для проведення внутрішньовенного тромболізису. А це на секундочку – біля 40 тисяч гривень. Вже сьогодні пацієнту купляти цього не потрібно, але!

Від Вас потрібно всього лише вчасно викликати медичну допомогу а не чекати, що симптоматика сама зникне! Запам'ятайте, з мозком не жартують, і тут буквально кожна хвилина на вагу золота, золота вашої самостійності у майбутньому! За одну втрачену хвилину гине 1,9 млн. нейронів (див. картинку)! Саме цьому, якщо швидка допомога пиїде занадто пізно та не встигне довезти вас до лікарні вчасно, то рятувати вже буде нічого. Вогнище інсульта зформирується повністью та лишається тільки надія, що він не буде занадто великим. Від початку появи перших ознак інсульта до введення спеціального препарату повинно пройти не більше 4,5 годин!

Саме цьому ви зобов'язані вчасно звернутись за медичною допомогою, якщо помітили появу хоча б одного з приведених нижче симптомів у вас або у ваших рідних.

Для быльш зручного виявлення ознак інсульту розроблено безліч шкал, але у найбільшій мірі відповідає Наказу Міністерства охорони здоров’я України №398 від 16.06.2014, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 7 липня 2014 р. за № 756/25533 «ПОРЯДОК надання домедичної допомоги постраждалим при підозрі на інсульт» шкала МОЗОК-ЧАС:

Мовлення - наявність ознак порушення мовлення, що виникли вперше (запитати про настання таких порушень вперше у оточуючих або родичів, відмітити нерозбірливість мовлення, труднощі в розумінні мови пацієнтом, виконанні простих команд та назві знайомих предметів чи повторенні речення)

Обличчя - Наявність асиметрії обличчя, яка виникла вперше, в спокої та при виконанні команди посміхнутися чи показати вищирені зуби

Запаморочення - наявність порушення вестибулярного апарату та координації рухів

Очі - наявність порушення полів зору

Кінцівки - наявність слабкості або незручностіі у одній кінцівці або у кінцівках однієї сторони тіла

ЧАС - Якщо ви помітили появу хоча б одного із наведених нижче симптомів, не гайте час – негайно дзвоніть в 103.

 

time